fbpx

Jakie okna do domu pasywnego

Jakie okna do domu pasywnego

Kategorie
Okna w domu pasywnym

Zastanawiasz się jakie wybrać okna do domu pasywnego. Wiesz tylko, jaki chcesz uzyskać cel – optymalnie wykorzystać darmową energię słoneczną, minimalizując straty ciepła. Nie masz jednak pojęcia jakie parametry powinny mieć pasywne okna. My wiemy. Podajemy rzetelne dane za ekspertem arch. Kamilem Wiśniewskim, członkiem zespołu Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Najważniejsze to parametry izolacyjne

Okna to priorytet w domu pasywnym. Źle dobrane lub nieprawidłowo zamontowane to aż 30% strat ciepła z budynku. O energooszczędności nie decyduje materiał, a współczynnik przenikania ciepła oznaczony symbolem Uw (powinien być mniejszy niż 1,1 w/m2K). Równie ważny jest współczynnik przepuszczalności energii cieplnej g (powinien być wyższy niż 0,5).

Co określa współczynnik przenikania ciepła Uw? Ten parametr określa z jakimi stratami ciepła mamy do czynienia. Im niższa jego wartość, tym lepiej (to oznacza, że straty ciepła są niewielkie). Pamiętaj, do domu pasywnego wybieraj okna o najniższym współczynniku ciepła Uw (wartość dla całego okna).

Co oznacza współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g? Z kolei ten parametr określa ile promieni słonecznych wpada do wnętrza. Im wyższa jego wartość, tym więcej naturalnego ciepła dostaje się do domu.

Obecnie standardem są okna z trzyszybowym pakietem o współczynniku Ug między 0,7 a 0,5 W[m2K].

Okna do domu pasywnego

Okna do domu pasywnego powinny być wyprodukowane w oparciu o zalecenia Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt. Okna, pomimo dużej powierzchni przeszkleń, są projektowane w oparciu o obliczenia w programie PHPP. Dzięki temu przynoszą więcej darmowych zysków z promieniowania słonecznego, niż strat ciepła. To średnio 30-35% ogólnego zapotrzebowania domu pasywnego na energię grzewczą.

Pomożemy Ci wybrać okna do domu pasywnego. Zadzwoń lub napisz do nas https://wwokna.pl/kontakt/

Nasza oferta jest znacznie szersza, mamy też drzwi zewnętrzne, bramy garażowe, rolety, żaluzje i wiele innych produktów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź https://wwokna.pl/oferta/

Zalecane parametry okien w domu pasywnym:

  1. Wartość przenikania energii przez szyby: g > 0,5,
  2. Rama okna: U ≤ 0,80 W/(m2K),
  3. Minimalizacja mostków termicznych na łączeniach szyb zespolonych (stosowanie ramek dystansowych z tworzywa sztucznego),
  4.  Okno bez nawiewników – profil zapewniający całkowitą szczelność,
  5. Szczelność  połączeń wszystkich elementów wchodzących w skład okna,
  6. Montaż okna zapewniający minimalizację mostków termicznych,
  7. Szczelne połączenie okna ze ścianą (szczelność na przenikanie powietrza). Zastosowanie przy montażu odpowiednich taśm zapewniających szczelność powietrzną, izolacyjnych pian rozprężnych, uszczelek,
  8. Okna pozbawione zewnętrznych elementów przesłaniających (np. barierki, szprosy).

 

Źródło: http://krispol.pl

Architekt, ekspert od budownictwa pasywnego Kamil Wiśniewski

Facebook
YouTube
Instagram