fbpx

Jakie okna do kuchni?

Jakie okna do kuchni? To pytanie wbrew pozorom nie jest takie proste. Kiedy już masz zainwestować w okna na lata (które są sporym wydatkiem) rodzi się mnóstwo pytań, podsycanych wątpliwościami, niepewnością. Skupiliśmy się na oknach do kuchni, bo to miejsce szczególne, w którym będziesz przebywał najczęściej i w którym jest największa wilgotność i najwyższa temperatura. Podpowiadamy jaki system otwierania wybrać, jak przeciwdziałać wilgotności, jak chronić przed zimnem i czym je dekorować.

Na wszystkich zdjęciach widnieją okna Krispol, które możesz u nas zamówić. Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz https://wwokna.pl/kontakt/

Jaki system otwierania okien?

Jaki system otwierania okien wybrać do kuchni – uchylno-rozwierny, uchylny, a może przesuwny? Zanim dokonasz wyboru, wyjaśnimy na czym polega każdy z nich.

Okna uchylno-rozwierne to okna, w których możesz uchylić górną część, ale możesz też otworzyć je w całości. To najpopularniejszy system, najczęściej wybierany przez inwestorów. Pozwala na wygodny system wietrzenia (po prostu uchylasz okno) oraz mycia okna (otwierasz i masz dostęp do niego z obu stron). Jedynie możesz mieć kłopot w dotarciu do klamek, jeśli blaty kuchenne będą szerokie (min. 60 cm).

Możesz też wybrać tylko uchylne, albo tylko rozwierane.
W oknach uchylnych będziesz mógł otworzyć tylko górną część, bez możliwości otworzenia całego okna. Przewietrzysz kuchnię, ale już nie umyjesz okna od zewnątrz. Z kolei okna rozwierne będziesz mógł otworzyć na lewą bądź na prawą stronę, ale już je nie uchylisz.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest system przesuwny PSK. Daje swobodę aranżacji parapetu, blatu kuchennego, ogólnie przestrzeni przed oknem. Nie otwierasz okno do środka, ale je przesuwasz (jak przy oknach tarasowych). Dzięki temu oszczędzasz mnóstwo miejsca. Jeśli okno znajduje się w sąsiedztwie zlewu nie musisz kupować kranu ze składaną baterią. Możesz swobodnie postawić na parapecie donice z kwiatami, ziołami, na blacie kuchennym sprzęty AGD, akcesoria kuchenne. Masz też niczym nieograniczoną przestrzeń roboczą. Okna rozwierne nie dadzą Ci takiego komfortu.

Masz też do wyboru okna stałe, nieotwierane zwane oknami fix. Kiedy szczególnie polecane jest takie okno w kuchni? A wtedy, gdy planujesz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Okna stałe zapewnią dodatkową szczelność pomieszczenia. Ponadto pozwolą w pełni zagospodarować powierzchnię przed oknem. Jedyny ich mankament to kłopotliwe mycie – musisz mieć dostęp do okna z zewnątrz budynku. Problem narasta, gdy mowa o kuchni na pierwszym lub drugim piętrze.

Co z wilgotnością powietrza?

Wiadomo w kuchni dużo gotujesz, wytwarza się dużo pary, wilgotność powietrza jest dość wysoka, a to sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. By utrzymać odpowiedni poziom wilgotności zaleca się wietrzenie kuchni. Jednak uwaga! uchylanie lub rozwieranie okien w zimie może wychłodzić pomieszczenie. Jak tego uniknąć? Współcześni producenci okien stosują nowoczesne okucia okienne, które pozwalają na rozszczelnienie okna po obwodzie, czyli odsunięcie skrzydła od ramy o kilka milimetrów. W ten sposób uzyskujemy dostęp świeżego powietrza, bez konieczności otwierania okna.

Na przykład producent okien Krispol proponuje specjalne okucia np. activPILOT Comfort PADM z oferty Winkhaus, które zapewniają naturalną wymianę powietrza i współpracują z napędem okiennym. Okno wyposażone w takie okucie spełnia wymagania podwyższonej odporności na włamanie do klasy RC2.

Roleta, zasłona, żaluzja, a może firanka?

Zanim wybierzesz, pamiętaj że:

  • Roleta zewnętrzna najlepiej chroni przed zimnem, wiatrem, deszczem, słońcem (zwłaszcza jeśli okno kuchenne znajduje się na ścianie południowej domu).
  • Żaluzje fasadowe najlepiej kontrolują ilość wpadającego do kuchni światła.
  • Zasłony i firanki raczej stosowane są w tradycyjnych kuchniach, w nowoczesnych odchodzi się od takich dekoracji na rzecz rolet lub żaluzji.
  • Masz też do wyboru rolety wewnętrzne: od tkaninowych, po aluminiowe, drewniane, bambusowe. Zobacz naszą ofertę https://wwokna.pl/oferta/
  • Zobacz świetne porównanie rolet z żaluzjami. Wady i zalety obu rozwiązań https://wwokna.pl/zaluzje-fasadowe-czy-rolety-zewnetrzne/
Okna Krispol w nowoczesnej kuchni, z białą zasłoną mgiełką
Okna Krispol w kuchni i rolety wewnętrzne tkaninowe
Okna Krispol i rolety zewnętrzne w nowoczesnej kuchni
Stałe okno Krispol w kuchni
Okno stałe Krispol z roletą zewnętrzną, w kuchni
Okno Krispol w kuchni, z białą roletą wewnętrzną
Białe, firankowe rolety wewnętrzne w kuchni
Okna Krispol z roletą wewnętrzną tkaninową w jadalni
Okna Krispol z żaluzjami wewnętrznymi w kuchni
Facebook
YouTube
Instagram