fbpx

Rolety fasadowe zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Od jakiegoś czasu panuje w budownictwie trend energooszczędności. Powstają pasywne domy, z przeszkleniami (szczególnie od południa), by oszczędzać energię, korzystając z darmowych źródeł ciepła. Jaki to ma związek z roletami i żaluzjami? A taki, że latem mamy za gorąco (nawet dobre okna przepuszczają ok. 80% promieni słonecznych), a zimą chcemy zmagazynowane ciepło zatrzymać na dłużej. Pytanie tylko, które z rolet zimą umożliwiają obniżenie kosztów ogrzewania domu, a w czasie upałów działają jak klimatyzacja – żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne? I jakie jeszcze kryją w sobie zalety. O tym w poniższym artykule.

CECHY

Rolety zewnętrzne

Żaluzje fasadowe

Popularność / CenaKlasyczne rolety zewnętrzne cieszą się większą popularnością. To najczęściej wybierana osłona zewnętrzna, znacznie tańsza od żaluzji fasadowych.Żaluzje fasadowe są mniej popularne (ze względu na wyższą cenę), aczkolwiek zaczyna się to powoli zmieniać (szczególnie jest to widoczne w Europie Zachodniej i Południowej).
Izolacja termiczna / Właściwości energooszczędne.Zimą rolety zewnętrzne zatrzymują nawet do 40% ciepła przenikającego przez okna. Bardzo skuteczna ochrona przed chłodem.Zimą żaluzje fasadowe tylko w małym stopniu zmniejszają straty ciepła.
Ochrona przed wiatremMasywny i stabilny pancerz doskonale chroni przed silnymi podmuchami wiatru, nawet przy bardzo dużych powierzchniach.Żaluzje fasadowe mają podwyższoną odporność na wiatr (wytrzymują podmuchy nawet do 10 stopni w skali Beauforta, dzięki nowoczesnej technice blokowania lamel).
Ochrona przed przegrzaniemLatem zapobiegają dostawaniu się gorącego powietrza i promieni słonecznych do pomieszczeń. Dodatkowo poduszka powietrzna (między roletą a szybą) działa jak izolacja.Latem bardzo dobrze chronią wnętrze przed nagrzaniem. Przechwytują nawet 80% promieni słonecznych, zanim dotrą do szyby.

W przypadku zarówno rolety, jak i żaluzji obniżasz temperaturę z 35°C na zewnątrz do 10°C wewnątrz.

Ochrona przed hałasem (izolacja akustyczna)Rolety zewnętrzne, dzięki temu że mają pancerz wypełniony pianką poliuretanową, zmniejszają natężenie dźwięku nawet o 14 dB. Doskonałe wytłumienie hałasu, przyjemny spokój i cisza, nawet przy ruchliwej ulicy.Doskonała ochrona przed hałasem, przy wykorzystaniu lameli akustycznych.
Ochrona przed zanieczyszczeniamiUmyjesz szyby i zasłonisz okna, kiedy nadchodzi ulewa. Na oknach nie ma zacieków, są jak świeżo umyte. Doskonała ochrona przed deszczem, kurzem, pyłkami itd.
Kontrola stopnia nasłonecznienia wnętrza100% zaciemnienia wnętrza (żadne inne nie mają takiej skuteczności). Dla niektórych może być to wada rolet zewnętrznych (brak możliwości rozjaśniania wnętrza, całkowite zaciemnienie, bez widoku na zewnątrz).Duży zakres – żaluzje fasadowe zbudowane są z lameli, którymi można dowolnie manewrować, czyli ustawiać tak kąt nachylenia, by blokować dopływ promieni słonecznych, jednocześnie nie zasłaniając widoku na zewnątrz. Możesz regulować przepływ światła – od zaciemnienia całkowitego po rozjaśnienie.
Prywatność / intymnośćPełna intymność. Wadą dla niektórych osób może być całkowita bariera przed światem zewnętrznym.Zapewnienie prywatności bez konieczności całkowitego zasłonięcia okna.
WyglądSzeroki wybór kolorów, nowoczesny design, wkomponowanie w bryłę domu. Można je z łatwością dobrać do elewacji czy stylu architektonicznego. Rolety zewnętrzne są masywniejsze, żaluzje fasadowe nadają bryle lekkości.
MontażO montażu rolet zewnętrznych warto pomyśleć na etapie budowy. Dzięki temu ukryjesz puszkę, by była niewidoczna na elewacji. Jeśli nie przewidzisz rolet, puszka będzie widoczna (przykręcona do elewacji lub ramy okiennej, co nie do końca będzie estetyczne) lub czeka cię przeróbka nadproża.Bardzo prosty montaż (lekka konstrukcja). Możliwość montażu nawet na nietypowej fasadzie. Żaluzje fasadowe są montowane na 3 sposoby: do ramy okna, konstrukcji fasady lub bezpośrednio do ściany.
UżytkowanieBardzo proste użytkowanie, łatwe sterowanie.Nieskomplikowana, lekka konstrukcja – łatwe użytkowanie, płynne sterowanie.
SterowanieW obu przypadkach, czy to rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe, sterowanie jest ręczne (taśmą lub korbą) lub elektryczne (silnik plus włącznik lub pilot na fale radiowe).Przy dużych oknach najwygodniejsze jest sterowanie elektryczne.
Poczucie bezpieczeństwaRolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe to dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe, które odstrasza nieproszonych gości.

Przewaga żaluzji fasadowych nad roletami zewnętrznymi

Inwestując w tradycyjne rolety zewnętrzne, masz możliwość tylko całkowitego lub częściowego zasłonięcia okna (system góra, dół), albo jasno, albo ciemno i brak widoku np. na bajkowy ogród. Natomiast żaluzje fasadowe dają ci większą swobodę i nie odcinają od świata zewnętrznego. W środku jest jasno, latem przyjemnie chłodno i widzisz wszystko, co się dzieje za oknem.

Żaluzje fasadowe Krispol

Zaluzje Krispol
Selt żaluzje fasadowe
żaluzje fasadowe Selt
Żaluzje Selt

Przewaga rolet zewnętrznych nad żaluzjami fasadowymi

Z kolei rolety zewnętrzne wygrywają z żaluzjami fasadowymi pod względem ochrony termicznej, która oznacza mniejsze koszty ogrzewania. W przypadku żaluzji fasadowych możliwe są tylko niewielkie redukcje utraty ciepła w pomieszczeniach.

https://www.youtube.com/watch?v=Ql8X6MnQqHc

Źródło: www.youtube.com
KRISPOLvideos

O TYM WARTO PAMIĘTAĆ!

Warto wbudować, czy to w roletę zewnętrzną czy żaluzję fasadową, moskitierę zabezpieczającą przed owadami. Dzięki temu latem śpisz przy otwartych oknach. Moskitierę rolowaną montuje się pomiędzy oknem a lamelami żaluzji. A w przypadku rolety zewnętrznej między oknem a pancerzem.

ROLETY KRISPOL, SELT, SOMFY

Sprzedajemy rolety i żaluzje zewnętrzne KRISPOL, żaluzje fasadowe SELT i SOMFY. Współpracujemy tylko z tymi producentami, którzy bazują na najnowocześniejszych technologiach, a ich produkty są testowane wg najbardziej wymagających kryteriów.

Rolety zewnętrzne montaż Wrocław

Rolety montujemy na terenie Wrocławia i okolic. Masz pytania, chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy do kontaktu https://wwokna.pl/kontakt/

Nasza oferta obejmuje nie tylko rolety, jest znacznie szersza. Zobacz może inne produkty też Cię zainteresują https://wwokna.pl/oferta/

Mogą Cię zainteresować jeszcze inne artykuły

Jak wybrać rolety zewnętrzne

https://wwokna.pl/jakie-wybrac-rolety-zewnetrzne/

Rolety zewnętrzne Krispol

https://wwokna.pl/rolety-zewnetrzne-krispol/

Facebook
YouTube
Instagram